Teachers
PRIMARY SECTION
 

Name

Class

Division

Qualification

Ms. Anjali Burde

Principal

 

B.Sc. B.Ed.

Ms. Rekha Awasthi

I

Flamingo

B.Sc., B.Ed

Ms. Irene Chettiar

I

Ibis

B.Com, B.Ed.

Ms. Anita Fernandes

I

Kingfisher

B. Com. B.Ed.

Ms. Kuntal Udani

I

Pelican

M.A.,B.Ed

Ms.Nisha Mutreja

I

Sandpiper

B.A.F B.Ed.

Ms. Deepa Barve

I

Spoonbill

B.Sc., B.Ed.

Ms. Rekha Nair

I

Stork

B. A. D.Ed.

Ms. Anusha Chawala

I

Swift

B.Sc., B.Ed.

Ms. Yasmin Shaikh

I

Woodpecker

S.S.C.,D.Ed.

Ms. Yati Shah

II

Dolphin

B.H.Sc.,B.Ed.

Ms. Nalinee Raghuram

II

Dugong

M.A. B.Ed.

Ms. Rucha Muley

II

Platypus

B.Com.,B.Ed

Ms. Aparna Acharya

II

Porpoise

M.A,B.Ed.

Ms. Aditi Datta

II

Manatee

\\praM.A., B.Ed.

Ms. Eti Rohatgi

II

Otter

B.A., B.Ed.

Ms. Pressy Singh

II

Seal

S.S.C., D.Ed

Ms. Anju Bhojwani

II

Whale

B.Sc.,B.Ed.

Ms. Bharti Gaur

II

Walrus

B.Sc.,B.Ed.

Ms. Abha Gupta

III

Cassowary

B.Sc., B.Ed.

Ms. Veena Serrao

III

Emu

B.A., B.Ed.

Ms. Hemlata Aajania

III

Kakapo

M.Sc.,B.Ed.

Ms. Neha Potphode

III

Kiwi

B.Com., B.Ed.

Ms. Deepa Venugopal

III

Ostrich

B.A., B.Ed.

Ms. Sujatha Venugopal

III

Penguin

P.U.C.T.C.H

Ms. Shaila Pai

III

Rhea

B.Sc., B.Ed.

Ms. Beatrice D'Souza

III

Tinamou

B.Sc. B.Ed.

Ms. Tajinder Kaur

III

Teal

M.Com.,B.Ed

Ms. Deepa V

IV

Coral

Ms. Betty

IV

Argonaut

Ms. Cynthia Gomes

IV

Nautilus

B.Com.,D.Ed, B.Ed.

Ms. Tejinder

IV

Octopus

B.Sc., B.Ed.

Ms. Neha Potphode

IV

Jellyfish

B.Sc. B.Ed.

Ms. Nisha

IV

Oyster

Ms. Kajal Sharma

IV

Starfish

B.H.Sc.

Ms. Veena Serrao

IV

Sea Anemone

B.Com., B.Ed.

Ms. Anuradha Ramesh

IV

Sea Cucumber

M.Sc., B.Ed.

Ms. Anurita Tripathi

Subject Teacher

Hindi

M.A. B.Ed.

Ms. Chandrakanta

Subject Teacher

Hindi

B.Com. B.Ed.

Ms. Jyoti Singh

Subject Teacher

Hindi

B.A. B.Ed.

Ms. Sushmita

Subject Teacher

Hindi

Ms. Vidyawati Maurya

Subject Teacher

Hindi

M.A. B.Ed.

Ms. Supriya Dewooskar

Subject Teacher

Marathi

B.A. B.Ed.

Ms. Leena Mane

Subject Teacher

Marathi

B.A. B.Ed.

Ms. Sachi Mahajan

Subject Teacher

Marathi

Ms. Zankhana Suvarna

Subject Teacher

Art

A.T.D. G.D. Art.

Ms. Bhavita Desai

Subject Teacher

Art

B.A. HCTT ATTD.

Ms. Hemlata Narayankar

Subject Teacher

Craft

B.Com. H.T.T.C

Ms. Usha Ganesh

Subject Teacher

Craft

B.Com. H.T.T.C

Ms. Shraddha

Subject Teacher

Art

Mr. Manish Kumar Singh

Subject Teacher

Phy. Education

B.A. B.P.Ed.

Mr. Rajendra Satvase

Subject Teacher

Phy. Education

B.A. B.P.Ed.

Ms. Pradnya Chavan

Subject Teacher

Phy. Education

B.A. B.P.Ed.

Mr. Urjita A

Subject Teacher

Phy. Education

B.A. B.P.Ed.

Ms. Archana

Subject Teacher

Computer

B.A. B. Ed.

Mr. Avinash Kale

Subject Teacher

Computer

B.Com. TTC

Ms. Alka Verma

Subject Teacher

P.Arts (Drama)

B.A. D.Ed.

Ms. Niranjana

Subject Teacher

P.Arts (Dance)

B.Com.Visharad Dance

Ms. Paroma Basuthakar

Subject Teacher

P.Arts (Dance)

H.S.C. Dip. in Music

Ms. Priya Tulaskar

Subject Teacher

Librarian

 

NON-TEACHING STAFF PRIMARY

Sr. No.

Name

1.

Mr. Vishram Sawant

2.

Ms. Swati Karapurkar

3.

Mr. Hitesh Garasia

5.

Mr. Dhiraj Mangela

6.

Ms. Vinaya Salvi

7.

Ms. Supriya Joshi